Warto wiedzieć

Co powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do urządzania terenu?

Zdradzamy kilka istotnych rzeczy, które pomogą Państwu przygotować się do rozpoczęcia planowanej inwestycji – projektu zieleni, otoczenia, konkretnego ogrodu czy parku. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi już nic nie powinno Państwa zaskoczyć.

  1. Wykonanie inwentaryzacji terenu przed przystąpieniem do procesu projektowania jest rzeczą niezbędną. Jako doświadczona firma jesteśmy do niej całkowicie przygotowani.
  2. Zagospodarowanie terenu wiąże się z odpowiednim skoordynowaniem pracy wszystkich specjalistów, które będą brały udział w procesie urządzania naszego otoczenia. Wśród nich należy wymienić – ogrodników, elektryków, hydraulików, osoby zajmujące się pracami ziemnymi, firmy sprzątające teren, brukarzy, dostawców wszelkich materiałów budowlanych oraz roślinnych, stolarzy i wielu innych. Niejednokrotnie skoordynowanie wszystkich tych branż wiąże się z dużą umiejętnością dyplomacji i niestety częstokroć wymaga ono czasu, dlatego warto zatrudnić osobę, która będzie sprawować nad nimi nadzór – my posiadamy do tego uprawnienia.
  3. Urządzanie terenu lub rewaloryzacja zabytkowych parków to nie tylko projekt. Wiele czasu należy poświęcić sprawom administracyjnym. Wizyty w urzędach zajmują niejednokrotnie dużo więcej czasu niż sam proces projektowania i wykonywania projektu. Uzyskanie odpowiednich pozwoleń czy uzgodnień jest bardzo czasochłonne, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość lub zwrócić się o pomoc do specjalisty.
  4. Staranne urządzenie przestrzeni wokół nas to dopiero połowa sukcesu. Dopełnienie dzieła to dalsza pielęgnacja i dbałość o to, co nas otacza.
  5. Baczna obserwacja otoczenia – roślin, elementów tworzących nasz ogród – jest najlepszym rozwiązaniem, aby nie przeoczyć potencjalnych zagrożeń, czyli patogenów, szkodników, a nawet usterek sprzętów i elementów małej architektury.
  6. Nie zawsze dobre rozwiązania to te, które nam się podobają. Warto czasem posłuchać rady specjalisty, który dobierze odpowiednie rośliny do panujących w danym miejscu warunków siedliskowych lub zaproponuje inne funkcjonalne rozwiązania pasujące do danego miejsca.
  7. Bardzo rzadko zdarza się, że otrzymamy pożądany efekt w pierwszym roku po wykonaniu prac związanych z urządzaniem terenu. Możliwe jest to jedynie przy użyciu znacznego pod względem wielkościowym materiału roślinnego, co z kolei wiąże się ze wzrostem kosztu zagospodarowania przestrzeni. Jednym słowem – im mniejsze rośliny sadzimy, tym jest taniej, ale też czas oczekiwania na efekt jest dłuższy.
  8. Ważne, by urządzać przestrzeń tak, aby o każdej porze roku była atrakcyjna. Zmieniające się kwitnienie roślin, owocowanie czy zmiana barwy liści sprawiają, że przestrzeń wokół nas jest nieustannie ciekawa. Najlepiej zna się na tym wykwalifikowany ogrodnik.
  9. Woda w otaczającej nas przestrzeni jest elementem poprawiającym nastrój, wyciszającym, relaksującym, wpływającym pozytywnie na poprawę warunków ekosystemowych w przestrzeni i stanowiącym enklawę spokoju. Nie należy jednak zapominać, iż bez względu na to, czy jest to niewielki strumyk, oczko wodne, fontanna, czy duży staw lub basen, wszystkie te elementy wymagają prowadzenia wielu prac pielęgnacyjnych, a także odpowiedniego przygotowania do sezonu zimowego i letniego.

Jeśli szukają Państwo specjalistów, którzy wyczarują w Państwa otoczeniu ład i harmonię przez cały rok, bez zbędnych komplikacji, polecamy nasze usługi.